Montaż różnego typu instalacji podziemnych w terenie mniej lub bardziej zabudowanym niesie za sobą wiele problemów. Z reguł są one powiązane z ewentualnymi zniszczeniami, jakie mogą wystąpić w procesie montażu. Na całe szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne technologie, które umożliwiają budowę podziemnych instalacji w sposób bezwykopowy i bezpieczny. Co więcej, cena takich działań jest również wyjątkowo korzystna.

Sytuacja, w jakiej jesteśmy zmuszeni do przeprowadzenia instalacji podziemnej pod drogą, a jednocześnie nie możemy tej drogi w żaden sposób naruszyć, wydaje się niezwykle kłopotliwa. Jednak mamy z nią do czynienia stosunkowo często, zwłaszcza w terenach silnie zabudowanych, gdzie do rozwiązania problemu wykorzystuje się nowoczesne technologie bezwykopowe. 

Jeśli chodzi o wspomniane instalacje, to ich katalog jest niezwykle szeroki. Najczęściej chodzi jednak o konstrukcje:

  • gazociągowe,
  • wodociągowe,
  • kanalizacji tłocznej,
  • teleinformatyczne.

Tak naprawdę może jednak być to dowolny rodzaj instalacji podziemnej, która niejako wymusi na nas zastosowanie technologii bezwykopowej. Z reguły wykonuje się przeciski pod drogami, których charakterystykę przybliżamy poniżej.

Przeciski pod drogami, czyli rozwiązanie Twojego problemu

Chociaż przeciski pod drogami, nazywane też przeciskami kretem to jedno z najstarszych rozwiązań bezwykopowych, wciąż wiedzie ono prym, szczególnie gdy mamy do wykonania mniejszą pracę. Technologia ta pozwala przeprowadzić montaż instalacji bez rozkopywania terenu, czy niszczenia nawierzchni. Jej dużym atutem jest niski stopień skomplikowania, a co za tym idzie atrakcyjna cena. Z tego powodu wykorzystanie przecisków pneumatycznych jest opłacalne nawet podczas niewielkich robót.

Przeciski kretem — krok po kroku

Jak już wspominaliśmy, przeciski pod drogami wykonywane są w prosty sposób. Przebijak — również określany mianem kreta — jest zasilany sprężonym powietrzem. Gdy określimy punkt wejścia i wyjścia, ustalamy trasę, po której ma się poruszać urządzenie. To wszystko, odpowiednio wycelowany przebijak pozwoli nam stworzyć kanał, którym poprowadzimy naszą instalację.

W efekcie otrzymujemy przecisk pod drogą, w którym znajdą się kable telekomunikacyjne, rury wodociągowe, czy jakiekolwiek inne. Nawierzchnia drogi pozostaje nienaruszona, a my nie musimy prowadzić wykopów, co pozwala zminimalizować czas potrzebny do montażu instalacji oraz koszty budowy. Więcej informacji o technologii przecisków pneumatycznych znajdziesz w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Wybierz ekspertów i ciesz się dobrze wykonaną pracą

Jak widać, przeciski pod drogami mogą być niezwykle pomocnym rozwiązaniem. Jeśli planujesz ich wykonanie — zgłoś się do nas. Jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, chętnie nawiążemy współpracę. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.