Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przestrzenią zurbanizowaną lub silnie zabudowaną dalsze prace związane np. z budową sieci przesyłowych mogą stanowić duży problem. Istniejące linie energetyczne, sieci kanalizacyjne oraz wodociągowe, autostrady — oto główne przeszkody, na jakie możemy natrafić, planując dalsze działania. W sukurs przychodzi nam technologia przewiertów sterowanych. Dzięki niej w stosunkowo prosty sposób ominiemy trudności i doprowadzimy projekt do szybkiej realizacji. Tłumaczymy, czym owe przewierty są, jak wygląda ich wykonanie, jak też, na co zwrócić uwagę wybierając wykonawcę robót.

Kilka słów o przewiertach sterowanych…

Horyzontalne przewierty sterowane, o których mowa to praktyczne rozwiązanie umożliwiające sprawną realizację inwestycji wodociągowych, gazowych, energetycznych oraz kanalizacji tłocznej i — co szczególnie istotne w dzisiejszych czasach — teleinformatycznych. Technologia ma swój początek w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Od tego momentu na stałe wpisała się w arsenał środków szeroko wykorzystywanych w budownictwie.

Przewierty sterowane wykonywane są w orientacji poziomej pod powierzchnią gruntu. Nie ma potrzeby prowadzenia żadnych wykopów, co sprawia, że istniejąca zabudowa nie stanowi problemu. Atutem horyzontalnych przewiertów sterowanych jest możliwość zmiany trasy głowicy wykonującej przewiert w trakcie pracy. Pozwala to na bieżąco reagować, omijając wszystkie przeszkody. Warto wspomnieć, że ta technologia umożliwia prowadzenie przewiertu nie tylko na wprost, ale też po łuku. Wysoka dokładność stosowanego sprzętu zapewnia pełne pokrycie trasy głowicy z projektem.

Przewierty sterowane krok po kroku

Proces wykonywania przewiertów sterowanych nie jest skomplikowany. To między innymi dlatego opisywana metoda stała się tak popularna i cały czas jest chętnie wybierana zarówno przez klientów, jak i wykonawców. Przebiega ona dwuetapowo:

  1. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić przewiert pilotowy, określany również jako wstępny. Stosuje się wówczas pilot, który wyznacza trasę od punktu wejścia do punktu wyjścia.
  2. Drugi etap polega na rozwierceniu przewiertu do właściwych rozmiarów oraz wciągnięciu w przewiert rury tworząc rurociąg.

 Na co zwrócić uwagę wybierając wykonawcę, czyli siła doświadczenia

Przeprowadzenie horyzontalnych przewiertów sterowanych HDD dobrze powierzyć ekspertom. Tutaj liczy się nie tylko park maszynowy (choć oczywiście ma on niebagatelne znaczenie), ale też doświadczenie osób odpowiedzialnych za obsługę maszyn wykonujących przewiert. Odpowiednio przeprowadzone prace są gwarancją efektów spełniających najwyższe standardy. Prosimy również pamiętać o jednym — w razie jakichkolwiek pytań, pozostajemy do dyspozycji. Chętnie rozwiejemy ewentualne wątpliwości i przedstawimy możliwe rozwiązania.